ubrazeg

Wybierz panel

Technikum akademickie
Szkoła posiada status Technikum akademickiego trzech uczelni:

ubrazeg
ubrazeg
ubrazeg
Srebrna Szkoła 2023
ubrazeg
Polsko Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży

Polska i Litwa- dwie kultury, wspólny język programowania

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku oraz wielozawodowej szkoły z Wilna – Vilniaus technologij? ir verslo profesinio mokymo centras, uczestniczą w projekcie pt. „Polska i Litwa- dwie kultury, wspólny język programowania” sfinansowanego ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej.

Projekt trwa od 1 kwietnia do 1 lipca 2017 r.

Budżet projektu 8055 Euro

Relacja foto

Warszawa          Poronin          Zakopane          Rybnik

Relacja video

exchange          Polska i Litwa          Twarze projektu

Materiały do porania

Prezentacje          Materiały drukowane

Pisali o nas

https://www.nowiny.pl/rybnik/129607-jezyk-programowania-laczy-polske-i-litwe.html

Co wiesz o Litwinach?

http://www.radio90.pl/uczniowie-pisza-podrecznik-wspolpraca-rybnickiego-technikum-ze-szkola-z-litwy.html

http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,uczniowie-zst-projektowali-roboty-wspolnie-z-litwinami,wia5-3277-34060.html

http://m.kauno.diena.lt/naujienos/vilnius/miesto-pulsas/programavimas-suartino-lietuvos-ir-lenkijos-jaunima-815115

http://alkas.lt/2017/06/07/programavimas-suartino-lietuvos-ir-lenkijos-jaunima/

http://m.klaipeda.diena.lt/naujienos/vilnius/miesto-pulsas/programavimas-suartino-lietuvos-ir-lenkijos-jaunima-815115

http://www.klevualeja.lt/2017/06/07/programavimas-suartino-lietuvos-ir-lenkijos-jaunuosius-specialistus/

 

Na początku  uczniowie wspólnie planowali wymianę polsko-litewską i jej harmonogram, zorganizowana została wizyta przygotowawcza, która miała na celu spotkanie w miejscu działań, sprawdzenie tego miejsca pod kątem zakwaterowania, wyżywienia, możliwości korzystania z sali konferencyjnej i dodatkowych usług, a także - ustalenie szczegółów wymiany.

Realizacja działań zaplanowanych w harmonogramie trwała od 26. maja do 1. czerwca bieżącego roku. Działania projektu miały miejsce niedaleko Zakopanego, w Poroninie, przy czym pierwszy dzień uczniowie spędzili, zwiedzając Warszawę.  Stolica naszego kraju stała się miejscem spotkania grupy polskiej i litewskiej. Po kilkugodzinnym pobycie w Warszawie, podczas którego przeprowadzone zostały pierwsze gry integracyjne, uczestnicy wymiany udali się busem do Poronina. Wspólna podróż była okazją do rozmowy i lepszego poznania się.

Głównym celem działań w projekcie była integracja polsko-litewska przy użyciu nowoczesnych technologii. Uczniowie uczyli się projektować oraz programować roboty z klocków LEGO Mindstorms. Punktem kulminacyjnym projektu był turniej robotów, w którym rywalizowały ze sobą roboty zbudowane i zaprogramowane przez pary uczniów, składające się z jednego Litwina i jednego Polaka.

Ostatniego dnia wymiany Polacy i Litwini przyjechali do Rybnika, gdzie spotkali się
z dyrektorem Zespołu Szkół Technicznych, Grażyną Kohut, zwiedzili budynek szkoły, byli świadkami Szkolnego Dnia Sportu, a następnie złożyli wizytę prezydentowi Rybnika. Uczestnicy projektu wraz ze swoimi opiekunami, Piotrem Tokarzem, Gabrielą Smyczek-Jądro ze strony polskiej oraz Mariją Macijevską i Vaclavem Zelenkeviczem ze strony litewskiej, a także dyrektor ZST, Grażyna Kohut, zostali bardzo ciepło przyjęci przez Wojciecha Świerkosza – zastępcę prezydenta Rybnika. Na spotkaniu dzielili się swoimi przemyśleniami dotyczącymi projektu. Warto podkreślić, że wszyscy pozytywnie ocenili wymianę. Wielu uczestników stwierdziło, że projekt nie tylko spełnił, ale nawet przerósł ich oczekiwania.

Krótki spacer po Rybniku i wspólny obiad zakończył wymianę polsko – litewską. Z Rybnika Litwini udali się do Warszawy, a stamtąd do Wilna.

Wróć do strony głównej

PARTNERZY