ubrazeg

Wybierz panel

Technikum akademickie
Szkoła posiada status Technikum akademickiego trzech uczelni:

ubrazeg
ubrazeg
ubrazeg
Srebrna Szkoła 2023
ubrazeg
Praktyki w Lizbonie - podsumowanie

Podsumowano II rok Akredytacji Erasmusa w sektorze „Kształcenie i szkolenia zawodowe" w Lizbonie.

Lizbona to miasto o bogatej historii, pięknych widokach i dynamicznym otoczeniu technologicznym. Któż z nas nie chciałby spędzić miesiąca w stolicy Portugalii, praktycznie nie ponosząc żadnych kosztów? Z takiej możliwości skorzystało 18 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, którzy pod koniec stycznia 2023 r. pojechali do Lizbony na praktyki zawodowe organizowane w ramach II roku Akredytacji Erasmusa w sektorze „Kształcenie i szkolenia zawodowe”.

Całość pobytu sfinansowana była ze środków Unii Europejskiej. W ramach projektu na obserwację pracy w firmie Casa da Educação – Sapere Aude pojechała także wicedyrektor odpowiedzialna za organizację praktyk zawodowych oraz realizację projektów europejskich. Jak wynika z opinii większości uczestników mobilności oraz ich opiekunów, praktyki i job shadowing nie tylko dostarczyły wartościowej wiedzy zawodowej, ale również umożliwiły zanurzenie się w unikalnej kulturze miasta i całego kraju.

Uczniowie ZST w Rybniku kształcący się w zawodach: technik informatyk, technik mechatronik, technik spedytor, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik pojazdów samochodowych mieli okazję pracować w różnych firmach i instytucjach w Lizbonie - od warsztatów samochodowych przez centra handlowe po firmy informatyczne. Lizbona stała się prawdziwym technologicznym hubem, przyciągającym przedsiębiorców i inwestorów z całego świata. Praktykanci z naszej szkoły mogli nauczyć się nie tylko konkretnych umiejętności związanych z dziedziną swojego kształcenia, ale także mieli okazję poznać tętniący życiem ekosystem technologiczny, który stanowi ważny element gospodarki Portugalii.

Jednak praktyki w Lizbonie były nie tylko nauką zawodu, ale stały się również okazją do poznania innej kultury. Miasto słynie z przyjaznej atmosfery, pięknej architektury i wyjątkowej kuchni. Uczestnicy praktyk mieli szansę doświadczyć lokalnych zwyczajów, festiwali i tradycji. Praktykanci mogli poznać nie tylko samą stolicę, ale również inne regiony Portugalii podczas licznych wycieczek odbywających się w czasie ich miesięcznego pobytu w Lizbonie. Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili słynne Porto, mieli okazję zobaczyć malowniczą Sintrę wraz z okolicami, odwiedzili także Fatimę. Młodzi ludzie mogli również uczestniczyć w festiwalu odbywającym się w urokliwej Sesimbrze oraz zobaczyli słynne plaże i miejsca takie jak: Cabo da Roca, Boca do Inferno, Nazare czy Praia da California. Niewątpliwie mnogość wycieczek i atrakcji organizowanych w czasie wolnym od praktyk, czyli w weekendy, wzbogaciła życiorysy naszych praktykantów oraz pozwoliła im otworzyć się na różnorodność kulturową.

Praktyki w obcym kraju niosą ze sobą swoje wyzwania, takie jak językowe bariery czy adaptacja do nowego otoczenia. Jednak te trudności często przekładają się na nagrody w postaci zdobytego doświadczenia, rozwoju osobistego i zawodowego oraz nawiązanych kontaktów. Uczestnicy praktyk wrócili do Polski z nowymi umiejętnościami i perspektywami. Każdy z praktykantów otrzymał certyfikat oraz dokument Europass Mobilność potwierdzający kształtowane kompetencje.

Praktyki uczniów naszej szkoły w Lizbonie stanowiły fascynującą podróż zarówno zawodową, jak i kulturową. Umożliwiły młodym ludziom z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku poznanie technologicznego świata Lizbony oraz zanurzenie w kulturze i tradycjach stolicy i całej Portugalii. Była to nie tylko okazja do zdobycia praktycznych umiejętności, ale również do rozwoju każdego z uczestników jako jednostki w globalnym świecie. 

Wróć do strony głównej

PARTNERZY