ubrazeg

Wybierz panel

Technikum akademickie
Szkoła posiada status Technikum akademickiego trzech uczelni:

ubrazeg
ubrazeg
ubrazeg
Złota Szkoła 2021
ubrazeg
Projekt "Europejskie praktyki zawodowe uczniów rybnickiego Tygla" zakończony!

30 września 2021 r. nasza szkoła zakończyła realizację projektu zatytułowanego "Europejskie praktyki zawodowe uczniów rybnickiego Tygla". Dzięki projektowi finansowanemu z programu POWER VET 56 uczniów ZST w Rybniku wraz z 7 nauczycielami - opiekunami brało udział w miesięcznych praktykach zawodowych w takich krajach Unii Europejskiej jak: Portugalia, Włochy, Bułgaria. Projekt trwał w sumie 36 miesięcy - został wydłużony o 12 miesięcy ze względu na pandemię COVID-19, która uniemożliwiła terminową realizację ostatniej mobilności. Ostatecznie stało się to możliwe w lipcu b.r.
Od 5 do 30 lipca grupa 16 techników informatyków oraz 1 uczeń kształcący się w zawodzie "technik pojazdów samochodowych" szlifowali swoje umiejętności zawodowe podczas praktyk we włoskim Rimini. Wcześniej, od 25.02 do 22.03.2019 r. 17 przyszłych techników mechatroników odbywało praktyki w Lizbonie. Z kolei grupa 7 techników pojazdów samochodowych od 18.03. do 12.04.2019 r. zdobywało doświadczenie zawodowe w warsztatach samochodowych w Rimini, natomiast od 30.09 do 25.20.2019 r. grupa 4 przyszłych techników automatyków oraz 11 - techników mechatroników przebywała na stażach w stolicy Bułgarii - Sofii. Podczas tych praktyk, 19 października 2019 roku Firma Mirafiori Team zaangażowała naszych uczniów w obsługę swojego stoiska na Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych SOFIA MOTORSHOW 2019.
Czy było warto organizować takie przedsięwzięcie, jakim są zagraniczne praktyki zawodowe? Odpowiedź jest jednoznaczna - zdecydowanie tak! Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i dotychczasowe umiejętności w praktyce, ale także zdobyli nowe doświadczenia, poznali warunki pracy w europejskich firmach, zakładach czy prywatnych warsztatach, rozwinęli swoje kompetencje językowe. Dużym atutem udziału w projekcie była także możliwość poznania różnych aspektów kultury kraju mobilności - od tradycyjnych smaków kuchni włoskiej, portugalskiej i bułgarskiej poprzez piękno pejzaży i zabytków tych krajów. Warto również podkreślić, że nad bezpieczeństwem uczniów i prawidłowym przebiegiem praktyk czuwali nauczyciele, którzy świetnie wykonali swoje zadanie. Dzięki nim uczniowie poznali również zakamarki Lizbony, Bułgarii i Rimini.
Uczniowie zgodnie twierdzą, że gdyby mieli możliwość ponownego wyjazdu na praktyki zagraniczne, skorzystaliby z niej bez zastanowienia. Z całą pewnością ich młodsi koledzy i koleżanki taką okazję będą mieć! Zespół Szkół Technicznych w Rybniku realizuje bowiem kolejne projekty!
ZOBACZ RELACJĘ!

Wróć do strony głównej

PARTNERZY