ubrazeg

Wybierz panel

Technikum akademickie
Szkoła posiada status Technikum akademickiego trzech uczelni:

ubrazeg
ubrazeg
ubrazeg
Złota Szkoła 2021
ubrazeg
Projekt „Sławni Polacy i Litwini na drodze do niepodległości”

W dniach od 13 do 15 kwietnia 2019 r. odbyła się wizyta przygotowawcza dotycząca projektu „Sławni Polacy i Litwini na drodze do niepodległości” sfinansowanego ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją uczestnika wizyty – Olka Osubniaka z klasy 2 Tks.

"Nie przypuszczałem, że wyjazd na wizytę przygotowawczą, mimo że wręcz służbowy, będzie aż tak emocjonujący. 

Z naszej szkoły w wyjeździe brałem udział ja oraz wicedyrektor naszej szkoły, pani Gabriela Smyczek-Jądro. Wyjechaliśmy z Rybnika do Katowic, tam po raz pierwszy spotkaliśmy się z naszymi gośćmi z Litwy: Larisą Tichonovą – nauczycielką języka rosyjskiego oraz Gabrielą – uczennicą Gimnazjum w Pandelys. Podczas wspólnej jazdy do Poronina zaczęliśmy się wzajemnie poznawać, wymieniając poglądy, doświadczenia i opinie odnośnie naszych kultur, języków i obyczajów, ale również konwersowaliśmy na tematy bardziej przyziemne. 

Rozmawialiśmy ze sobą w języku rosyjskim oraz angielskim. Bardzo się przyzwyczailiśmy do rozmawiania po rosyjsku - do tego stopnia, że czasami nawet z panią Smyczek-Jądro, porozumiewaliśmy się w tym języku, gdyż tak nam było wygodniej.

Podczas wizyty przygotowawczej, która trwała dwa dni, pojechaliśmy na wycieczkę integracyjną do Zakopanego, natomiast większość czasu poświęciliśmy na wspólne ustalenia dotyczące naszego projektu, którego tytuł brzmi: „Sławni Polacy i Litwini na drodze do niepodległości”. Wraz z Gabrielą zaprojektowaliśmy logo projektu. Wspólnie planowaliśmy również gry i zabawy, które będziemy przeprowadzać
w czasie czerwcowej wymiany z młodymi Litwinami.

Osobiście muszę przyznać, że litewska młodzież niczym nie różni się od naszej polskiej. 

Nie zabrakło wspólnych pogawędek na przeróżne tematy, żartów czy integracyjnych spacerów, dlatego nie powinno dziwić, że bardzo się ze sobą zżyliśmy. 

Na zakończenie wizyty przygotowawczej oprowadziliśmy gości po naszej szkole
i spotkaliśmy się z dyrektorem mgr inż. Piotrem Tokarzem oraz wicedyrektorami.

Wyjazd wspominam bardzo dobrze. Uważam, że bardzo dużo pracy włożyliśmy
w przygotowanie naszego projektu i mam nadzieję, że Litwini, tak jak
i my, będą miło wspominać naszą wspólną wycieczkę do Poronina."

 

 

Wróć do strony głównej

Szukaj
Podstrony
PARTNERZY