ubrazeg

Wybierz panel

Technikum akademickie
Szkoła posiada status Technikum akademickiego dwóch uczelni:

Cytat
Najsmutniej nie tam, gdzie śmiech zakazany, lecz tam, gdzie obowiązkowy.
Nowe doświadczenia, nowe przyjaźnie, nowe perspektywy…

 

W dniach 7-12 czerwca 2019 r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych wraz
z młodzieżą z Gimnazjum w Pandelys uczestniczyli w projekcie „Sławni Polacy i Litwini na drodze do niepodległości” sfinansowanego ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej. W sumie w działaniach uczestniczyło po dziesięciu uczniów z każdej szkoły.

Przygoda rozpoczęła się od spotkania w Krakowie, gdzie została przeprowadzona gra miejska. Miała ona na celu wstępną integrację Polaków i Litwinów, a także zapoznanie (szczególnie naszych przyjaciół z Litwy)  z najważniejszymi zabytkami miasta. Uczniowie dobrali się w czwórki (dwóch Litwinów i dwóch Polaków), otrzymali mapy z zaznaczonymi punktami docelowymi oraz instrukcję w j. angielskim. Po przybyciu na określone miejsce, zadaniem uczestników było zebranie najważniejszych informacji dotyczących odwiedzonych obiektów,
a także udokumentowanie swojej obecności zdjęciem lub filmikiem.

Po grze miejskiej i zwiedzeniu Krakowa wszyscy udali się do Poronina. Tam, w malowniczej atmosferze tatrzańskiej przyrody, rozpoczęła się właściwa część projektu: wieczory kultury polskiej, śląskiej i  litewskiej, gry i zabawy integracyjne, a co najważniejsze - tworzenie edukacyjnej gry karcianej o wielkich Polakach i Litwinach, którzy odegrali ważną rolę w kształtowaniu niepodległości swoich państw. Zarówno strona litewska, jak i polska przedstawiły po piętnaście sylwetek bohaterów, spośród których wybrano dziesięć osobistości polskich oraz dziesięć litewskich. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnych i dokonaniu wyboru, młodzież rozpoczęła pracę nad stworzeniem zasad gry w dwóch wariantach, a na koniec  chłopcy uczący się w klasie o profilu informatycznym zaprojektowali grafikę kart w czterech językach: litewskim, polskim, angielskim
i rosyjskim. Warto dodać, że portrety bohaterów również zostały przygotowane przez uczestników projektu.

Wytężona praca dała efekt w postaci profesjonalnie stworzonej gry edukacyjnej, która zostanie rozpowszechniona w szkołach w Polsce i na Litwie. Oczywiście bardzo ważnym celem wymiany było poszukiwanie wspólnych elementów polsko-litewskiej historii, zapoznanie uczniów z ważnymi postaciami tej historii, a przede wszystkim umacnianie więzi między oboma narodami.

Wymiana młodzieży to przede wszystkim działanie, ale również wycieczki
i zwiedzanie atrakcji turystycznych regionu. Były więc: spacery po Podhalu,  dwukrotna wizyta w Zakopanem, wjazd na Kasprowy Wierch, odpoczynek
w termach w Bukowinie Tatrzańskiej. Nasi przyjaciele z Litwy byli pod ogromnym wrażeniem Tatr (najwyższe wzgórze na Litwie liczy około 200 m n.p.m.) oraz polskiej gościnności. W trakcie trwania projektu młodzież bardzo się zżyła i zaprzyjaźniła. Miała możliwość udoskonalić posługiwanie się językami obcymi, takimi jak angielski, rosyjski.

Podczas ostatniego wieczoru w Poroninie, przy ognisku, Polacy i Litwini stworzyli wielkie, czerwone serce, jako symbol przyjaźni między oboma narodami. Uczniowie zapytani o mocne strony wymiany wskazywali na nabycie nowych życiowych doświadczeń, rozwój osobowości, naukę języków...a minusy  przedsięwzięcia? „Mogłoby trwać o wiele dłużej!” - twierdzili zgodnie uczestnicy.

Ostatniego dnia, już po powrocie do Rybnika, Litwini zwiedzili budynek Zespołu Szkół Technicznych, spotkali się z dyrektorem szkoły, panem Piotrem Tokarzem oraz przedstawicielami Urzędu Miasta, a następnie zobaczyli centrum Rybnika. Po tradycyjnym śląskim obiedzie Litwini,  niezwykle usatysfakcjonowani, udali się w podróż do swojego kraju.

Opiekunami uczniów z Zespołu Szkół Technicznych były pani wicedyrektor Gabriela Smyczek-Jądro i pani Małgorzata Biela, zaś młodzieży z Gimnazjum w Pandelys panie Larisa Tichonova i Eglė Glemžienė.

„Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.”

Wróć do strony głównej

PARTNERZY